wtorek, 23 września 2014Rekrutacja na architekturę. Studia na architekturze. Rysunek na egzaminie. Kursy rysunku w szkole rysunku Elipsa Kraków. Uczelnie publiczne, na których prowadzone są studia architektura, przeprowadzają egzamin z rysunku dla kandydatów. Wokół egzaminu krąży wiele opowieści. Czy należy uczyć się rysunku? Czy wynik z egzaminu zaważy na naszym przyjęciu na studia?

Zajęcia z rysunku architektonicznego

 

Rekrutacja architektura. Studia na architekturze wymagają odpowiednich predyspozycji kandydatów na ten kierunek. Niestety sama zdana matura nie wystarczy, aby zacząć naukę na kierunku architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, projektowanie wnętrz czy inżynieria form przemysłowych. Przystąpienie do egzaminu z rysunku jest priorytetową i najważniejszym elementem rekrutacji. Jednak, aby zdać dobrze egzamin z rysunku odręcznego nie zawsze trzeba mieć nadzwyczajny talent rysunkowy.


Studia architektura – czy trzeba dobrze rysować?

Po części stwierdzenie, że kandydat na studia architektoniczne musi dobrze rysować, jest pojęciem ogólnym. Egzamin sprawdza nie tylko nasze umiejętności rysunkowe. Ma także sprawdzić naszą wiedzę, kreatywność, a przy okazji wymaga od nas przeniesienia naszego pomysłu na papier. Jeżeli przekażemy nasz pomysł, w taki sposób, aby komisja się nad nim zatrzymała i zastanowiła - to wygraliśmy. Jednak nie można zaprzeczyć, że rysunek przydaje się nie tylko na studiach architektonicznych, ale także architektom w ich pracy zawodowej.
Warto także dodać, że większość uczelni przeprowadza egzamin z rysunku jedną techniką – ołówkiem. Jest to pewne ograniczenie, które umiejętnie wyrównuje poziom kandydatów na studia architektoniczne. Jednak niektóre uczelnie jak np. Politechnika Warszawska, do pewnego czasu pozwalały na rysowanie egzaminu wybraną przez kandydata techniką. Opanowanie kilku technik rysunkowych jest bardziej pracochłonne, jednak pozwala na dobranie odpowiedniej dla danej osoby. Nie każdy dobrze rysuje ołówkiem, jednak jest bardzo dobry w rysowaniu cienkopisem, czy malowaniu akwarelą. Jednak pamiętajmy – najważniejszy jest pomysł, musimy umieć sprzedać to, co wymyśliliśmy w sposób graficzny i plastyczny używając odpowiednio światłocienia, waloru, szrafu, kreski kompozycji itp.


Rekrutacja na architekturę. Czy lekcje rysunku pomagają w zdaniu egzaminu na studia architektura?

Na pewno lekcje rysunku ułatwią nam podejście do egzaminu, np. odbyte w profesjonalnej pracowni rysunku Elipsa pod okiem doświadczonych architektów, posiadających również dorobek zawodowy i naukowy w dziedzinie projektowania i architektury oraz realizacje obiektów. Architekci uczący rysunku, nie tylko pokażą jak stawiać kreskę, ale również wytłumaczą zasady procesu twórczego i inwestycyjnego od pierwszych szkiców, poprzez etap projektu technicznego, aż po realizację z zakresu projektowania budynków, ogrodów, małej architektury oraz form przemysłowych. Jest to pomocne na studiach np. z przedmiotu Budownictwo i Projektowanie, o czym przekonali się absolwenci kursu rysunku Elipsa, studiujący na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zatem dobrze wybrać kurs
Zajęcia z rysunku na Kursie Rysunku Elipsa w Krakowie
działający od kilku lat z ugruntowaną pozycją u osób, które posiadają doświadczenie, wiedzę oraz dorobek twórczy, a także odpowiednie uprawnienia, co łatwo sprawdzić, jeżeli architekt jest członkiem IARP. Na pewno inaczej rysuje się zdając na Akademię Sztuk Pięknych, kursy prowadzone przez artystów podlegają innym zasadą oraz technice w odróżnieniu od zajęć prowadzonych przez architektów. Będziemy czuli się bardziej pewni. Jednak trzeba po raz kolejny podkreślić – egzamin sprawdza naszą kreatywność i wiedzę, a później rysunek. Nawet najlepiej wyrysowana praca nie dostanie dużej ilości punktów, jeżeli będzie bez pomysłu i niczym się nie wyróżni, a w odpowiednim dobraniu formy pasującej do danej uczelni pomagają prowadzący zajęcia.
Rysunek architektury nowoczesnej
Jednak bezspornie można powiedzieć, że kurs rysunku przygotowuje do tego, co może nas zaskoczyć na egzaminie. Przede wszystkim egzamin trwa określony czas na jednych uczelniach są to 4 godziny na innych 1, 5 godziny. Rysowanie na kursie pod presja czasu pozwala nam oswoić się z tym ograniczeniem i wypracować system, który ułatwi nam zmieszczenie się w ustalonych granicach czasowych.
Na plus kursów rysunku można zaliczyć zdobywanie wiedzy w zakresie sztuki i architektury. Często spotykamy się z tematami wymagającymi od nas rozróżniania cech charakterystycznych stylu, czy osadzenia rysunku w pewnych ramach czasowych, których wymaga egzamin. Pamiętajmy, im więcej tematów na takim kursie przerobimy tym większe jest prawdopodobieństwo dostania się na architekturę.

Matura wystarczy, aby dostać się na studia architektoniczne?

Nie. Nawet, jeżeli będziemy mieli maksymalne wyniki z egzaminu maturalnego musimy wesprzeć ten wynik egzaminem z rysunku. Jest to wymóg każdej uczelni. Ale dobry wynik z matury nie raz pomaga, bo wtedy możemy dostać nieco mniejsza liczbę punktów za sam egzamin, a nadrobimy to punktami z egzaminu maturalnego.

                                                      
                                                      Z rysunkowym pozdrowieniem dla przyszłych kandydatów
K urs rysunku rok szkolny 2020/2021 PRZYJMUJEMY ZAPISY NA NOWY SEMESTR ZIMOWY-PIERWSZE ZAJĘCIA W DNIACH: 08.09., 09.09.,10.09 ,12.09.2020 ...