Wzornictwo Przemysłowe czy warto?
Opis kierunku studiów
Wzornictwo to działalność twórcza, mająca na celu określenie cech przedmiotów, procesów, usług w całościowych cyklach istnienia. Celem studiów jest edukacja kulturalna i zawodowa kreatywnych projektantów w zakresie wzornictwa, projektowania produktu, projektowania komunikacji wizualnej. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu sztuki, nauk humanistycznych i technicznych oraz umiejętności projektowe. Są przygotowywani do kreatywnego działania zarówno w indywidualnej działalności twórczej, jak i do działań w zespołach, stanowiących grupy projektowe z różnych dziedzin nauki i techniki tworzące nowe materialne produkty w otaczającym nas świecie.
Poznają metody projektowania odzieży i biżuterii z
uwzględnieniem specyficznych technologii wytwarzania. Wzornictwo
rozwija też umiejętność tworzenia rysunku żurnalowego,
modelowania i konstruowania form odzieży przy wykorzystaniu
najnowszych programów komputerowych. Zagadnieniami pobocznymi
realizowanymi przez program są: malarstwo, rzeźba, fotografia,
filozofia, historia sztuki, historia ubioru, prawo autorskie.
Kandydat na Wzornictwo
Kandydatem na studia w zakresie designu, czyli wzornictwa może być osoba, która zdradza talenty plastyczne, ma wyobraźnię przestrzenną, cechuje się wysoko rozwiniętą kreatywnością i zdolnością do rozwiązywania problemów technicznych. Powyższe predyspozycje tylko w pewnej części może sprawdzić procedura rekrutacyjna, w której przewiduje się dodatkowe oceny z rysunku, czy recenzję dorobku kandydata. Niemal regułą na tym kierunku jest fakt, że ostateczna i najważniejsza weryfikacja kandydatów odbywa się w trakcie pierwszego semestru.Jak studiuje się Wzornictwo
Każdy, kto przyjrzy się programom tego kierunku, z pewnością uzna te studia za ciekawe i interesujące. Już od pierwszego semestru studenci uczą się pracy z różnorodnymi materiałami, z użyciem nowoczesnych i tradycyjnych technik. W trakcie nauki wykorzystywane są komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem. Część zajęć odbywa się w pracowniach rękodzielniczych. Każdy student musi poznać zasady ergonomii, rysunku technicznego, problemy związane z dokumentacją projektową oraz licznymi zagadnieniami z historii designu.
Perspektywy pracy po ukończeniu kierunku studiów
- agencje reklamowe
- różne gałęzie przemysłu
- sektor IT
- moda
- organizacje promujące kulturę i sztukę
- architektura tekstyliów
- komunikacja wizualna
- projektowanie biżuterii
- projektowanie form przemysłowych
- projektowanie komunikatu graficznego
- projektowanie mebla, projektowanie tkaniny
- projektowanie ubioru i kostiumu
- projektowanie ubioru
- projektowanie wnętrz
- wzornictwo biżuterii
- wzornictwo przemysłowe
- wzornictwo środków transportu
Absolwenci kierunku wzornictwo to przyszli projektanci nowoczesnych technologii oraz styliści ubioru, a także projektanci biżuterii. Znajomość programów komputerowych oraz rysunku technicznego, pozwala im nawiązać współpracę z dużymi zespołami projektowymi, a także tworzyć własne studia projektowe i realizacyjne.
Pracownia Architektury i Rysunku Elipsa w Krakowie zaprasza na kurs przygotowujący do kierunku Wzornictwo Przemysłowe, zarówno na Politechnice Krakowskiej jak i Akademii Sztuk Pięknych. Oferujemy fachową wiedzę i materiały związane z tym kierunkiem. Nasi uczniowie w 100% od kilku lat dostają się z wysokimi ocenami w pierszej dziesiątce zdających, przygotowując teczki pod okiem naszych prowadzących.